Jak wybrać odpowiednie buty biegowe?

Decydując się na zakup butów biegowych należy znaleźć odpowiedź na szereg pytań. Najlepszy sposób to wizyta w sklepie stacjonarnym, gdzie doradca przeprowadzi z Tobą fachowy wywiad, wykona odpowiednie badanie i zaproponuje kilka modeli w różnych rozmiarach do przymierzenia i porównania, a na koniec pomoże w podjęciu decyzji. Decydując się na zakupy internetowe również jesteśmy w stanie znaleźć odpowiednie dla siebie buty, istnieje jednak ryzyko, że będziemy musieli np. wymienić ich rozmiar. Kupując stacjonarnie, czy przez Internet, zanim wyjdziesz biegać, musisz się upewnić, że w nowych butach jest Ci wygodnie. To najbardziej subiektywne kryterium zawsze powinno stanowić ostateczny filtr, jednak po drodze trzeba ustalić jeszcze kilka rzeczy.

Dalej czy w terenie?

Podstawowe rozróżnienie to buty terenowe i buty do nawierzchni twardej. ASICS nazywa te kategorie BIEGAJ DALEJ i BIEGAJ W TERENIE. Buty do nawierzchni twardej doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie możemy biec przed siebie po równej, ubitej nawierzchni. Posiadają miękką, amortyzującą podeszwę i delikatną, oddychającą cholewę, które gwarantują komfort i bezpieczeństwo podczas długiego, jednostajnego wysiłku. Buty terenowe potrzebne będą tym osobom, które szukają wrażeń w bardziej wymagających warunkach - w górach, na kamieniach, grząskim błocie czy głębokiej trawie. Bieganie w takim terenie jest mniej jednostajne, podłoże mniej stabilne, a but i stopa narażone na więcej zewnętrznych urazów. W związku z powyższym, buty terenowe wyposażone są w bardziej agresywny bieżnik czy wzmocnioną cholewę, mogą także zapewniać nieco mniejszy poziom amortyzacji. Pamiętaj, że dla Twoich stawów bieganie w otoczeniu drzew wcale nie oznacza warunków terenowych - poruszając się po ubitej, żwirowej drodze w lesie czy parku podlegamy podobnemu obciążeniu co na asfalcie, zatem priorytetem powinna być dobra amortyzacja. Ponadto, wzmocniona konstrukcja cholewy może podczas długiego biegu ograniczać swobodę stopy, na darmo chroniąc jej przed ostrymi krawędziami

Neutralne czy stabilizujące?

Wybierając buty z kategorii BIEGAJ DALEJ musisz zdecydować, czy bardziej odpowiednie będą dla Ciebie buty neutralne czy stabilizujące. Co to oznacza? W trakcie biegu stopa porusza się na boki - ruch na zewnątrz to supinacja, ruch do wewnątrz to pronacja, a pozycja neutralna znajduje się po środku. Ruchy te zachodzą u każdego biegacza, jednak w niektórych przypadkach wykraczają poza bezpieczny zakres. Prawie 45% biegaczy ma tendencję do nadmiernej pronacji, czego efektem mogą być liczne kontuzje przeciążeniowe od podeszwy stopy, przez ścięgno Achillesa, staw skokowy, kolana, pasmo biodrowo-piszczelowe, aż po kręgosłup. Aby im przeciwdziałać, nadpronatorom  dedykowane są buty ze stabilizacją, które mają za zadanie korygować ułożenie stopy i nie pozwalać jej nadmiernie opadać do wewnątrz. Około 50% osób posiada tzw. stopę neutralną,  czyli pracującą w linii prostej i nie wymagającą dodatkowego wsparcia. 3-5% biegaczy to supinatorzy, im nie zagrażają tak poważne kontuzje, jak przy nadmiernej pronacji, jednak poprzez nadmierne wychylenie stopy na zewnątrz, angażują podczas lądowania jej mniejszą powierzchnię, dlatego odpowiednim rozwiązaniem są dla nich buty neutralne z dobrą amortyzacją w przedniej części podeszwy.

Jak to sprawdzić?

Wymienione wcześniej dolegliwości stanowią czytelny sygnał, że stopa pracuje w niewłaściwy sposób. Kiedy ból nie pozwala na normalne bieganie, a tym bardziej codzienne funkcjonowanie, odpowiednim adresem jest gabinet fizjoterapeuty, a nie sklep sportowy. Badanie medyczne z pewnością najdokładniej określi indywidualne potrzeby każdego biegacza. Wielu trenerów podkreśla, że do bezpiecznego, regularnego trenowania, potrzebna jest profilaktyczna wizyta u specjalisty. Jeśli nie możesz sobie jednak na nią pozwolić, a jednocześnie nie masz żadnej kontuzji, możesz spróbować przeprowadzić samodzielnie proste badanie w domu. W dzisiejszych czasach kamera wideo znajduje się w większości telefonów komórkowych. Postaw ją na ziemi, tak aby móc nagrać swoje stopy i przejdź boso kilka kroków po linii prostej, lub jeśli masz taką możliwość,  przebiegnij się na bieżni mechanicznej. Jeśli staw skokowy i ścięgno Achillesa wyraźnie opadają do wewnątrz, na pewno potrzebujesz butów ze stabilizacją. Nie masz kamery? Poproś kogoś aby przyjrzał się Twoim krokom, lub stań przed lustrem na jednej nodze, unieś kolano drugiej jak do biegu i obserwuj w lustrze staw skowy i łuk stopy, na której stoisz.

Komfort i bezpieczeństwo

Buty do biegania muszą zapewnić przede wszystkim odpowiedni poziom amortyzacji, dostosowany do Ciebie i Twoich potrzeb. Aby go obliczyć, możemy posłużyć się uproszczonym wzorem:

Poziom amortyzacji = masa ciała x pokonywany dystans

Wynika z niego, że najwyższej amortyzacji potrzebują osoby ciężkie, biegające dużo i regularnie. Szczupły maratończyk, który biega ponad 100 km tygodniowo może jednak potrzebować więcej amortyzacji, niż nieco cięższa osoba, biegająca 20 km w tygodniu. Amortyzacja oprócz bezpieczeństwa, daje także uczucie komfortu, dlatego niektóre osoby decydują się na zakup modeli bardziej amortyzowanych niż potrzebują ze względów bezpieczeństwa. Prawdziwy luksus może dać nam natomiast wysokiej klasy cholewka, która dzięki bezszwowej konstrukcji, strefowym nacięciom, czy miękkiej wyściółce wewnątrz buta, może zapewnić stopie niezwykle przyjemne doznania. Pamiętaj o tym, aby  dobierając rozmiar, zachować około 0,5-1 cm odstępu między palcami, a czubkiem buta. Buty biegowe powinny wydawać się nieco większe niż te, w których chodzimy na co dzień.

Ile kosztują buty do biegania?

Cena butów biegowych rośnie przede wszystkim wraz z poziomem amortyzacji. Najwyższe modele w ofercie ASICS są wyposażone w największą ilość technologii GEL, podnoszącej poziomem amortyzacji w najbardziej wrażliwych miejscach, a także najnowocześniejsze materiały podeszwy środkowej. Dzięki temu wszyscy biegacze, niezależnie od swojej wagi, mogą pokonywać nawet najdłuższe dystanse. Wybierając buty biegowe, kupujemy przede wszystkim narzędzie, które ma umożliwić nam zdrowe i bezpieczne uprawianie sportu, dlatego pieniądze zaoszczędzone w momencie zakupu tańszego modelu, szybko mogą zostać przeznaczone na wizytę u lekarza czy fizjoterapeuty. Z drugiej strony, jeśli chcesz kupić swoje pierwsze buty do biegania, nie musisz kupować od razu najdroższego modelu, ponieważ na etapie marszobiegów czy pokonywania kilkunastu kilometrów tygodniowo, porządne buty z piankową podeszwą i oddychającą cholewą będą w zupełności wystarczające. Żywotność buta mierzymy w kilometrach, zazwyczaj jest to 800-1200 km, w zależności od intensywności użytkowania. Biegacze-amatorzy wymieniają buty średnio raz na 1,5- 2 lata, kupując buty biegowe inwestujesz zatem we własne zdrowie na dość długi okres i warto podejść do tej decyzji racjonalnie.

Oferta marki Asics