Od czego zacząć?

Bieganie może wydawać się bardzo prostą i intuicyjną formą ruchu, która nie wymaga specjalnej infrastruktury, przyrządów, ochraniaczy ani skafandra. Nie raz zdarzyło Ci się na pewno podbiec na przystanek autobusowy w swoim codziennym stroju, a w czasach szkolnych bawić na przerwach w berka, czy truchtać kilka minut w ramach rozgrzewki przed lekcją wf-u. Wydawać by się mogło, że do rozpoczęcia przygody z bieganiem wystarczą zwykłe trampki, bawełniany dres i szklanka surowych jajek, jeśli Twoją inspiracją jest Rocky Balboa. Jak to wygląda w praktyce? Abstrahując od dietetycznych wyborów filmowego pięściarza, należy uświadomić sobie co tak naprawdę dzieje się z naszym ciałem w trakcie biegu.

Dlaczego potrzebujemy butów do biegania?

Ludzka stopa zbudowana jest z 26 kości, 33 stawów i ponad 100 „miękkich” elementów takich jak mięśnie, ścięgna, chrząstki czy więzadła. Jest to najbardziej złożona struktura w naszym układzie szkieletowym i u każdego człowieka stanowi zupełnie indywidualną konfigurację ruchomych elementów. Każdy krok biegowy składa się z 3 etapów - lądowania, fazy podparcia i wybicia, podczas których stopa, będącą częścią tzw. „aparatu ruchu”, jest cały czas w ruchu. Wiele osób doświadczyło bolesnych kontuzji wynikających z gwałtownego przyspieszenia bez odpowiedniej rozgrzewki, jednak mając na uwadze trening taki jak 30 minut spokojnego biegu, ruchy te są bardziej subtelne. Przykładowo, jeśli ktoś wykonuje średnio 170 kroków na minutę, w trakcie takiego treningu wykona ich 5 100, a biegając 3 razy w tygodniu - 15 300. Wobec tak dużej liczby powtórzeń, najmniejsze detale niosą ze sobą poważne konsekwencje, w związku z czym dobrze dobrane buty biegowe stanowią niezbędne narzędzie, zapewniające komfort i bezpieczeństwo w trakcie biegu.

Jakie jest główne zadanie butów biegowych?

Podczas biegu, masa naszego ciała oddziałuje na aparat ruchu (stawy, chrząstki, ścięgna itd.) z siłą od 2 do 5 razy większą niż przy pomiarze statycznym. Oznacza to, że biegnąca osoba o masie 70 kg może generować takie obciążenie, jakby nieruchomo ważyła 350 kg. W związku z tym, podstawową funkcją butów biegowych jest odpowiednia amortyzacja, czyli pochłanianie energii w momencie lądowania, za co odpowiada podeszwa środkowa, wykonana ze specjalnej pianki. Większość biegaczy ląduje w okolicach pięty, dlatego właśnie w tym obszarze podeszwa jest najgrubsza, a w butach ASICS - dodatkowo wyposażona w technologię GEL, zapewniającą doskonałe pochłanianie wstrząsów i dodatkowe uczucie miękkości.

Ciepło, coraz cieplej…

Stopa, pracująca wewnątrz buta, wytwarza znaczne ilości ciepła i potu, które czynią jej powierzchnię wyjątkowo podatną na obtarcia i powstawanie odcisków. Aby temu zapobiec, cholewa buta biegowego wykonana jest zazwyczaj z siateczki, która umożliwia stopie odpowiedni dopływ powietrza, a poprzez swoją delikatną strukturę, ogranicza ryzyko podrażnienia skóry. Warto w tym momencie podkreślić także „złotą zasadę” doboru butów biegowych, które powinny być o 0,5 do 1 cm większe od tych, które nosimy na co dzień. W trakcie biegu stopa nie tylko cały czas się porusza, ale także potrafi nabrzmieć i zwiększyć swoją objętość, a główną przyczyną dolegliwości takich jak pęcherze czy zdarte paznokcie, jest bieganie w za małych butach.

Czym różnią się buty do biegania od innych butów sportowych?

Przecież grając w piłkę nożną też biegam, dlaczego nie mogę pójść biegać w swoich halówkach?

Odpowiedź na tak sformułowane pytanie wymaga powrotu do liczby wykonanych kroków i czasu trwania wysiłku. Zawodowi piłkarze, grający na pełnowymiarowym boisku, w trakcie 90 minutowego meczu pokonują nawet kilkanaście kilometrów, jednak mamy w tym wypadku mamy do czynienia z bieganiem po trawie i profesjonalnymi sportowcami. Piłkarz-amator w ciągu godziny pokonuje mniejszy dystans, niż biegacz-amator, nie biegnie także cały czas, a dodatkowo jeszcze musi być gotowy na szybkie zmiany kierunku, czy samo kopanie piłki. W trakcie długiego biegu poruszamy się w jednym kierunku oraz z umiarkowaną intensywnością, w związku z czym potrzebne są nam buty z miękką, amortyzującą podeszwą i delikatną, przewiewną cholewą. Buty piłkarskie, których podeszwa wykonana jest zazwyczaj z gumy, a cholewa posiada specjalne wzmocnienia, przy dłuższym biegu nie zapewniają odpowiedniej amortyzacji, a ich cholewa dostatecznej swobody ruchu i wentylacji stopy. Ta sama logika dotyczy każdego innego typu butów sportowych - siatkarskich, tenisowych czy fitnessowych, które są dostosowane do innego rodzaju wysiłku.

Oferta marki Asics